Türkiye'yi 2002 erken seçimine götüren iki isim var; Cengiz Çandar ve Devlet Bahçeli...
Çandar, gazetelere yazdı, dedi ki 'Ecevit iktidarda iken ABD Irak'a harekat yapamaz.'  Ardından da 'ABD mutlaka harekat yapacaksa eğer Ecevit düşürülür' dedi. Bunların belgeleri var...
Bahçeli'ye gelince... 
Sözüm ona AB uyum yasalarının Meclis'ten geçmesini engellemek için 'erken seçim' istedi ama o yasalar yine de geçti, erken seçim oldu, MHP Meclis'e bile giremedi ve AKP de tek başına iktidar oldu... Ve tıpkısının aynısı Cengiz Çandar'ın dediği gibi Ecevit düşürüldü, Erdoğan Başbakan oldu ve aynı gün ABD Irak'a harekata başladı...

BAKINIZ OLAYLAR NASIL GELİŞTİ...
1990’da Irak’ın Kuveyt’i işgaliyle başlayan 1’nci Körfez krizi, 1991’de ABD’nin Irak’a müdahalesiyle bir savaşa dönüşmüş, BM Güvenlik Konseyi’nin 687 Sayılı Kararı ile de savaş son bulmuştu. Irak ateşkes koşullarını kabul etmişti.

Güvenlik Konseyi’nin kararı, ateşkesle birlikte ‘balistik füzeler de dahil toplu tahrip silahlarının denetimini ve imhasını’ da öngörüyordu. 2’nci Körfez Savaşı birincisinin bir devamı olarak ortaya çıkmış, bu kez konu Kuveyt değil, işte bu ‘kitle imha silahları meselesi’ oldu.

‘ABD IRAK’A MÜDAHALEDE KARARLI’

Birleşmiş Milletler Silah Denetçileri Irak’ta uygun bir çalışma ortamı bulamıyor, dolayısıyla Saddam’da böylesi bir silahın varlığı da kanıtlanamıyordu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ