79 görüntülenme 24 Eylül 2021
MART 1993, ÖZAL’IN ATEŞKESİ

Ahmet Cem Ersever 1972 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu.
1975’te, Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı’na atandı. 

BİNBAŞI ERSEVER KİMDİR?

23 Aralık 1976’da, ilçedeki jandarma lojmanlarına kimliği meçhul kişilerle ateş açıldı; sanıkları yakalandı. Ertesi gün, Bölük Komutanı Üsteğmen Ersever’in 4050 kişilik bir grup tarafından yolu kesilerek saldırıya uğradı. Saldırganlar ele geçirildi ancak dönemin siyasilerinin baskısıyla görev yeri değiştirilerek, açığa alındı.

Yüzbaşı rütbesinde iken, İzmir’den Hatay’a kadar uzanan geniş bir bölgede kaçakçılık olaylarını tetkik ve tahkik yapmakla görevlendirildi .

1980’de, Trabzon/Of İlçe Jandarma Komutanlığına atandı; sonrasında Adıyaman, Siirt ve Diyarbakır’da jandarma teşkilatının istihbarat birimlerinde görev aldı.
1980’den 1993’e, Güneydoğu’da teröre karşı mücadele için kurulan istihbarat birimlerinin en önemli isimlerinden biriydi.

5 Kasım 1993’te, bir suikast sonucu öldürüldü. Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in cesedi AnkaraElmadağ çıkışındaki kireç fabrikası arazisinde bulundu, öldürülmüştü; elleri arkadan bağlı, ağzı bantlı, kafasına bitişik atışla iki kurşun sıkılmıştı.

KATLİ FAİLİ MEÇHUL

Ölümünden bir hafta önce Binbaşı Cem Ersever, 25 Ekim 1993’te, Genelkurmay Başkanlığı tarafından açılan davanın duruşması için İstanbul’dan Ankara’ya gelmişti. Kendisini getiren araç, Kemal Sadık Uzuner’in evine bırakmıştı. Bir daha haber alınamadı; 5 Kasım’da başına sıkılmış iki kurşunla cesedi bulundu.

Cem Ersever cinayetini hem polis hem de jandarma soruşturdu ama bir sonuç çıkmadı.Binbaşı Ersever’in katil/leri bulunmadı hala da bulunamadı. Biraz geriye gidelim…

ERSEVER'İN İSTİFASINDAN ÜÇ GÜN ÖNCE

Binbaşı Cem Ersever’in istifasından üç gün sonra PKK örgütü ateşkes ilan etmişti.
Ankara DGM’de görülen Öcalan davası tutanaklarında bu ateşkes olayı şöyle yer aldı; 

‘PKK lideri Abdullah Öcalan, Celal Talabani’nin önerdiği tek taraflı ateşkesi kabul ederek 20.03.1993 tarihinde tek taraflı sözde ateşkes ilan ettiğini açıklamıştır. 

Bunu yaparken terörist faaliyetlerle ulaşamadığı hedeflerine legal yollardan ulaşmayı, terörist imajı konusunda kamuoyunu yanıltmayı. dağılan elemanlarını yeniden toparlamayı amaçlamıştır. Ancak, sözde ateşkesi sadece taktik olarak benimsemiştir. Hiçbir şart altında silahlı faaliyetten vazgeçmek istememiştir’.

Binbaşı Ersever’in istifasıyla PKK örgütünün ateşkesi arasında doğrudan bir bağ vardı; Ersever, Özal siyasetinin PKK ile ateşkes yaptığı için istifa etmişti; 

'YANLIŞ YAPIYORLAR YANLIŞ, İSTİFA EDİYORUM'

‘Ben A. Cem Ersever, PKK’yla mücadele atılan adımların yanlış olduğunu, mücadelenin ehil ellerce yürütülmesi gerektiğini, TC’nin PKK sorununa karşı bir stratejisinin olmadığına inandığımı ve 1992 yılında zevahiri kurtarmak gerekçesiyle bilgisizce yapılan Kuzey Irak harekatının devleti bir açmaza soktuğunu… 

PKK’ya siyasi kazanımlar getireceğini, güçlenmesini sağlayacağını, siyasi işportacı Celal Talabani isimli şahsın Türkiye’de sadece PKK’nın askeri gücünü ele geçirmek maksadıyla tezgahlar peşinde olduğunu beyan ederek, 1993 yılı Mart ayında Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Grup Komutanlığı görevinden kendi isteğimle ve bazı arkadaşlarımla birlikte emekli oldum.’ 

Binbaşı Cem Ersever suikastın tertipçilerini görmüştü;

’Bu bölgede (Kuzey Irak) emperyalizmin denetiminde bir Kürt devleti kurulmak isteniyor. Apo, önderlik sorununa ilişkin kitabında, bütün Kürdistan’ı parçalara ayırmıştır. Bu parçalardan Türkiye Kürdistan’ının tüm Kürdistan’a önderlik edeceğini yazmıştır. Şimdi parçada önderlik değişti. 

İpleri elinde tutan emperyalistler, şimdi Kuzey Irak’ta kendi denetimlerinde bağımsız bir Kürt devleti kuracaklardır. Daha sonra, Türkiye, İran ve zamanla Suriye’de çıkan kargaşalıklara bu Kürt devleti, ‘size yardımcı olayım’ diyecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey Irak’la ilişkisi PKK temelinde şekillenmiştir. Bu yanlıştır. Sonuçta işte Talabani gibi siyasi bir fahişe çıkar, PKK’yı koz olarak kullanır.

Cem Ersever, suikastın tetikçilerini açıklayacaktı; 

‘1984 yılından beri yapılan yanlışlar, ihanetler ve uygulamalar konusunda Türk kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine inanıyorum ve Türk basınıyla kamuoyunun önünde Celal Talabani’nin ihanetleri, PKK ilişkileri, Güneydoğu’da gerçek durum, köy korucuları, itirafçılar, faili meçhul cinayetler hakkında ve bazı siyasilerin örgütsel konumları hakkında açıklamalarda bulunacağım.’ 

Açıklamaya ömrü yetmedi, öldürüldü…

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ