TARİKAT YAYILIYOR
Mevlana Halid, Delhi’den sonra Süleymaniye’ye döndü.Süleymaniye’de kendisini bir sürpriz beklemekteydi.
Bu sürpriz, beklenilidği gibi Kadiri tarikatınden geldi; “Mevlana Halid deniz yoluyla Irak’a geldi, Süleymaniye’de halkın coşkulu sevgisiyle karşılandı, ama Kadiri tarikatı çevresinin eleştirileriyle karşılaştı. Bağdat’a giderek, Kadirilere üstünlüğünü sağladı”.

Bu tepkiler üzerine, Halid hemen Bağdat’a geçti. Ancak orası, Süleymaniye’den pek farklı değildi; tarikatlar arasında sanki bir savaş başlamıştı. Önce Halid’e yönelik eleştirilerin farklı cephelerde nasıl görüldüğüne bakalım. Halidiye Risalesi, Halife Halid için yapılan bu eleştirileri şöyle okuyor:

‘ŞEYH HALİD’E TEPKİLER’
“Bu süreçte Mevlana Halid-i çekemeyenler haset ve fitneye yönelenler onu şikayet eder. Bunun üzerine Bağdat’a gider. İsfahan Medresesi’ni onarırır, insanlara hizmet edilecek en güzede mekanlardan biri haline getirir ve orasını ilim ve zikir merkezi yapar. Ancak kalbine fesat tohumlarını atanlar, Mevlana Halid hazretlerini kendileri gibi görürler ve birçok kötülüğü ona reva görürler. Hatta Şeyh Ma’ruf gibi kimseler de onun dinden çıktığına hükmeder, bu konuda çeşitli risaleler yazarlar, onu şehirden uzaklaştırmak isterler. Ona hakaret edip küçümserler”.

BAĞDAT VALİSİ’NDEN ŞEYH HALİD’E DESTEK
Halife Halid, Bağdat Valisi’ne de şikayet edilmişti. Bağdat Valisi Halid için ne düşünüyor, bir de onu dinleyelim: “Bu risalelerden biri Bağdat Valisi Said Paşa’ya ulaştığında, o hayretler içinde kalır ve “ Allah Allah! Coşkun denize ve parlak yıldıza benzeyen, herkesi kaplayan bir nur sahibi, gecelerinini namaz kılmakla ihya eden, manevi hazinelere sahip veli bir kimseye dinden çıktı denilse, artık bugün kime Müslüman denilebilir ki…” demekten kendini alamaz(10)”.

Vali böyle düşününce Halid hakkında işlem yapılmaz, aksine koruma altına alınır.
Buradan da Halid-i Bağdadi olur, yani Bağdatlı Halil…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ